Copyright 2024 - Custom text here

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA, CZYLI ST. PATRICK’S DAY

 

Dzień Świętego Patryka (ang. St. Patrick’s Day) obchodzimy co roku 17 marca na cześć patrona Irlandii – Świętego Patryka.

 

Jak celebrujemy Dzień Świętego Patryka? 

Tego dnia zazwyczaj zakładamy coś zielonego (ang. to wear something green). Dlaczego akurat zielonego? Bo zielony to narodowy kolor Irlandii. Podobno, jeśli tego dnia nie założymy nic zielonego, ktoś nas uszczypnie (ang. to get pinched). Jednak ta tradycja jest popularna jedynie w Stanach Zjednoczonych, a nie w Irlandii.

W samej Irlandii tego dnia odbywa się wiele parad (ang. parades), ale nie tylko w Irlandii – na całym świecie również. Wiele ważnych budynków zostaje podświetlonych na zielono, by uczcić ten dzień. W samej Irlandii, świętowanie dnia Świętego Patryka trwa około pięciu dni. W tym czasie odbywają się nie tylko parady, ale także koncerty (ang. concerts), pokazy fajerwerków i inne atrakcje. Wielu ludzi tego dnia uczestniczy w mszy świętej (ang. mass).

 

 

Cukierek albo psikus, czyli Halloween w naszej szkole.

Halloween to amerykańskie święto, które obchodzone jest w wielu krajach nocą 31 października. Halloween pochodzi od wyrażenia „AllHallow’sEve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

Najważniejszym symbolem Halloween jest dynia. Lampiony z wydrążonej dyni wyglądają spektakularnie, a ich przygotowanie może zagwarantować wszystkim domownikom sporo dobrej zabawy. Lampiony są nazywane Jack-o’-lantern.Wierzono, że czarny kostium miał odpędzać złe duchy, zaś dynia ze światełkiem oznaczała dusze tragicznie zmarłych.

W tym dniu dzieci chodzą po domostwach mówiąc “cukierek albo psikus” (ang. trick ortreat).W nawiązaniu do tej tradycji uczniowie klas 0a i 0b na zajęciach języka angielskiego dowiedzieli się czym jest święto Halloween i chodzili po salach z pojemnikiem na cukierki wołając „cukierek albo psikus”. Gdy nauczyciele, pracownicy i pozostali uczniowie naszej szkoły nie chcieli dać cukierka, otrzymywali od dzieci w zamian psikusa. Zabawa wyzwoliła w dzieciach wiele pozytywnych przeżyć i emocji. Nie obyło się bez śmiechu i psot!

Europejski Dzień Języków 2021

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Celami święta są przede wszystkim:

  • ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
  • propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
  • propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia. Niewątpliwie, znajomość dodatkowego języka obcego pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego i przyczynia się do rozwoju osobistego. Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.

W naszej szkole z okazji tego święta została przygotowana gazetka szkolna propagująca naukę języków obcych.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków zorganizowany został szkolny konkurs na plakatdla klas IV-VI, którego treść nawiązywała do podstawowych celów tego wydarzenia.

Otrzymaliśmy sporo wspaniałych plakatów, które zdobiły korytarz naszej szkoły, tworząc piękną wystawę prac, promujących różnorodność językową i kulturową Europy.

Laureaci konkursu plastycznego:

I miejsce –  Wiktoria Smagowska, kl. Va

II miejsce –  Zuzanna Defińska, kl. Vb

III miejsce –  Adrianna Towarek, kl. Va

III miejsce – Klaudia Kornet, kl. VI