Copyright 2021 - Custom text here

WIELKANOCNE TRADYCJE W USA

Najsłynniejszą tradycją związaną z Wielkanocą jest niewątpliwie EasterEggHunt, czyli polowanie na pisanki. Rodzice, a oficjalnie wielkanocny zajączek, chowa po całym domu i ogrodzie kolorowe pisanki, które dzieci mają za zadanie odnaleźć. Czasem są to czekoladowe jajka, czasem pisanki, pomalowane wcześniej przez dzieci, a czasem plastikowe, otwierane jajka wypełnione jakimiś drobnymi słodyczami, prezencikami czy drobnymi monetami. EggHunt organizuje się nie tylko w domach, ale także w szkołach, parkach, kościołach czy centrach handlowych, gdzie w szukaniu jajek uczestniczy więcej dzieci.

Źródło zdjęcia: https://kidtivity.com/easter-egg-hunts-in-ct/

Drugi zwyczaj odbywa się w Waszyngtonie. W poniedziałek po Wielkanocy na trawniku przez Białym Domem organizowane są gry i zabawy dla dzieci i ich rodziców, z udziałem prezydenta. Pierwszą z konkurencji jest EasterEggRoll, czyli turlanie pisanek. Polega ona na turlaniu do mety jajek za pomocą długich łyżek. To dziecko, które pierwsze dotrze do mety oczywiście wygrywa!

Źródło zdjęcia: https://www.littletownshoes.com

Trzecia tradycja ma z kolei miejsce w Nowym Jorku. Jest to EasterParade, czyli parada wielkanocna. Jej główną atrakcją jest prezentacja wielkanocnych kapeluszy. Zwyczaj wziął się od tego, że kiedyś w Wielkanoc, kobiety uczestniczące w niedzielnym nabożeństwie wkładały na głowę tradycyjne kapelusze, wiązane pod szyją. Kapelusze były własnoręcznie robione i przystrajane świeżymi kwiatami, wstążkami i wielkanocnymi ozdobami. Teraz takie okazałe modele prezentuje się na paradzie a najciekawsze i najoryginalniejsze egzemplarze można zobaczyć na EasterBonnetFestival.