Copyright 2022 - Custom text here

Cukierek albo psikus, czyli Halloween w naszej szkole.

Halloween to amerykańskie święto, które obchodzone jest w wielu krajach nocą 31 października. Halloween pochodzi od wyrażenia „AllHallow’sEve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.

Najważniejszym symbolem Halloween jest dynia. Lampiony z wydrążonej dyni wyglądają spektakularnie, a ich przygotowanie może zagwarantować wszystkim domownikom sporo dobrej zabawy. Lampiony są nazywane Jack-o’-lantern.Wierzono, że czarny kostium miał odpędzać złe duchy, zaś dynia ze światełkiem oznaczała dusze tragicznie zmarłych.

W tym dniu dzieci chodzą po domostwach mówiąc “cukierek albo psikus” (ang. trick ortreat).W nawiązaniu do tej tradycji uczniowie klas 0a i 0b na zajęciach języka angielskiego dowiedzieli się czym jest święto Halloween i chodzili po salach z pojemnikiem na cukierki wołając „cukierek albo psikus”. Gdy nauczyciele, pracownicy i pozostali uczniowie naszej szkoły nie chcieli dać cukierka, otrzymywali od dzieci w zamian psikusa. Zabawa wyzwoliła w dzieciach wiele pozytywnych przeżyć i emocji. Nie obyło się bez śmiechu i psot!

Europejski Dzień Języków 2021

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Celami święta są przede wszystkim:

• ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
  • propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
  • propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia. Niewątpliwie, znajomość dodatkowego języka obcego pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego i przyczynia się do rozwoju osobistego. Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.

W naszej szkole z okazji tego święta została przygotowana gazetka szkolna propagująca naukę języków obcych.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków zorganizowany został szkolny konkurs na plakatdla klas IV-VI, którego treść nawiązywała do podstawowych celów tego wydarzenia.

Otrzymaliśmy sporo wspaniałych plakatów, które zdobiły korytarz naszej szkoły, tworząc piękną wystawę prac, promujących różnorodność językową i kulturową Europy.

Laureaci konkursu plastycznego:

I miejsce –  Wiktoria Smagowska, kl. Va