DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA, CZYLI ST. PATRICK’S DAY
Dzień Świętego Patryka (ang. St. Patrick’s Day) obchodzimy co roku 17 marca na cześć patrona Irlandii – Świętego Patryka.
Jak celebrujemy Dzień Świętego Patryka?
Tego dnia zazwyczaj zakładamy coś zielonego (ang. to wear something green). Dlaczego akurat zielonego? Bo zielony to narodowy kolor Irlandii. Podobno, jeśli tego dnia nie założymy nic zielonego, ktoś nas uszczypnie (ang. to get pinched). Jednak ta tradycja jest popularna jedynie w Stanach Zjednoczonych, a nie w Irlandii.
W samej Irlandii tego dnia odbywa się wiele parad (ang. parades), ale nie tylko w Irlandii – na całym świecie również. Wiele ważnych budynków zostaje podświetlonych na zielono, by uczcić ten dzień. W samej Irlandii, świętowanie dnia Świętego Patryka trwa około pięciu dni. W tym czasie odbywają się nie tylko parady, ale także koncerty (ang. concerts), pokazy fajerwerków i inne atrakcje. Wielu ludzi tego dnia uczestniczy w mszy świętej (ang. mass).
Cukierek albo psikus, czyli Halloween w naszej szkole.
Halloween to amerykańskie święto, które obchodzone jest w wielu krajach nocą 31 października. Halloween pochodzi od wyrażenia „AllHallow’sEve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.
Najważniejszym symbolem Halloween jest dynia. Lampiony z wydrążonej dyni wyglądają spektakularnie, a ich przygotowanie może zagwarantować wszystkim domownikom sporo dobrej zabawy. Lampiony są nazywane Jack-o’-lantern.Wierzono, że czarny kostium miał odpędzać złe duchy, zaś dynia ze światełkiem oznaczała dusze tragicznie zmarłych.
W tym dniu dzieci chodzą po domostwach mówiąc “cukierek albo psikus” (ang. trick ortreat).W nawiązaniu do tej tradycji uczniowie klas 0a i 0b na zajęciach języka angielskiego dowiedzieli się czym jest święto Halloween i chodzili po salach z pojemnikiem na cukierki wołając „cukierek albo psikus”. Gdy nauczyciele, pracownicy i pozostali uczniowie naszej szkoły nie chcieli dać cukierka, otrzymywali od dzieci w zamian psikusa. Zabawa wyzwoliła w dzieciach wiele pozytywnych przeżyć i emocji. Nie obyło się bez śmiechu i psot!
Europejski Dzień Języków 2021
Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
Celami święta są przede wszystkim:
- ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
- propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
- propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.
Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia. Niewątpliwie, znajomość dodatkowego języka obcego pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego i przyczynia się do rozwoju osobistego. Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.
W naszej szkole z okazji tego święta została przygotowana gazetka szkolna propagująca naukę języków obcych.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków zorganizowany został szkolny konkurs na plakatdla klas IV-VI, którego treść nawiązywała do podstawowych celów tego wydarzenia.
Otrzymaliśmy sporo wspaniałych plakatów, które zdobiły korytarz naszej szkoły, tworząc piękną wystawę prac, promujących różnorodność językową i kulturową Europy.
Laureaci konkursu plastycznego:
I miejsce – Wiktoria Smagowska, kl. Va
II miejsce – Zuzanna Defińska, kl. Vb
III miejsce – Adrianna Towarek, kl. Va
III miejsce – Klaudia Kornet, kl. VI
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.
Uczniowie klas VII – VIII witali się i żegnali w różnych językach. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania zwrotów obcojęzycznych przedstawiających „dzień dobry i do widzenia”.
WIELKANOCNE TRADYCJE W USA
Najsłynniejszą tradycją związaną z Wielkanocą jest niewątpliwie EasterEggHunt, czyli polowanie na pisanki. Rodzice, a oficjalnie wielkanocny zajączek, chowa po całym domu i ogrodzie kolorowe pisanki, które dzieci mają za zadanie odnaleźć. Czasem są to czekoladowe jajka, czasem pisanki, pomalowane wcześniej przez dzieci, a czasem plastikowe, otwierane jajka wypełnione jakimiś drobnymi słodyczami, prezencikami czy drobnymi monetami. EggHunt organizuje się nie tylko w domach, ale także w szkołach, parkach, kościołach czy centrach handlowych, gdzie w szukaniu jajek uczestniczy więcej dzieci.
Źródło zdjęcia: https://kidtivity.com/easter-egg-hunts-in-ct/
Drugi zwyczaj odbywa się w Waszyngtonie. W poniedziałek po Wielkanocy na trawniku przez Białym Domem organizowane są gry i zabawy dla dzieci i ich rodziców, z udziałem prezydenta. Pierwszą z konkurencji jest EasterEggRoll, czyli turlanie pisanek. Polega ona na turlaniu do mety jajek za pomocą długich łyżek. To dziecko, które pierwsze dotrze do mety oczywiście wygrywa!
Źródło zdjęcia: https://www.littletownshoes.com
Trzecia tradycja ma z kolei miejsce w Nowym Jorku. Jest to EasterParade, czyli parada wielkanocna. Jej główną atrakcją jest prezentacja wielkanocnych kapeluszy. Zwyczaj wziął się od tego, że kiedyś w Wielkanoc, kobiety uczestniczące w niedzielnym nabożeństwie wkładały na głowę tradycyjne kapelusze, wiązane pod szyją. Kapelusze były własnoręcznie robione i przystrajane świeżymi kwiatami, wstążkami i wielkanocnymi ozdobami. Teraz takie okazałe modele prezentuje się na paradzie a najciekawsze i najoryginalniejsze egzemplarze można zobaczyć na EasterBonnetFestival.
Źródło zdjęcia: http://odkrywajacameryke.pl/2018/04/swieta-usa-wielkanoc.html
Gry online wielkanocne:
https://wordwall.net/pl/resource/1264866/easter-picture
https://wordwall.net/pl/resource/1261052/angielski/easter
Zadania wielkanocne:
1. KOLOROWANKA
3. KARTA PRACY
4. SŁOWNICZEK
PROGRAM INSTA.LING
W bieżącym roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła przystąpiła do XV Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół.
Insta.Ling to strona WWW do skutecznej nauki słówek wykorzystywana w naszej szkole, aby wspierać naukę języka angielskiego. InstaLing jest stroną do nauki i utrwalania słówek. Opiera się na systematycznej pracy ucznia, która zajmuje zaledwie kilka minut. Nauczyciel przydziela słówka, a uczniowie razem z InstaLing powtarzają je w wolnej chwili. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a InstaLing dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Program Insta.Ling dla Szkół daje nauczycielowi, uczniom i rodzicom bezpłatny dostęp do strony WWW w ramach programu szkolnego.
Z programem Instaling uczniowie klas 6, 7 i 8 uczą się języka angielskiego.
Pracę nad programem koordynują Pani Martyna Minda i Pani Ewa Zjawińska.
Więcej informacji na temat programu na stronie: https://instaling.pl/
Halloween – kultura i tradycja krajów anglojęzycznych
Święto, które przybyło do nas z Ameryki, wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów, zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i płn. Francji. A dokładniej - pochodzi z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych druidami, którzy sprawowali w pogańskiej Szkocji funkcje sędziów, lekarzy i magów.
Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku - 31 października (wg ich kalendarza), duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Duchy tych, co odeszli, przybywały wówczas do swych ziemskich domów w poszukiwaniu ciepłego schronienia.
Tego dnia odbywał się też główny sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach w towarzystwie czarnych kotów.
Wieczorami na wzgórzach palono więc ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Aby odegnać złe duchy, wkładano maski odstraszające, hałasowano, zapalano światła (zabierano światło złym duchom), żeby nie mogły się ogrzać i wracały, skąd przyszły. Ubierano się nawet w skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złym losem.
Nazwa Halloween pochodzi od wyrażenia "AllHallows' Eve", co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, kiedy to ludzie modlili się za zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada.
Kultywowane powszechnie w średniowieczu praktyki Halloween nazywano Nocą Czarów. Warto też w tym miejscu dodać, że ponad 2 tys. lat temu 31 października był dniem, w którym świętowano potrójnie: żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych.
Halloween ma na świecie wiele tradycji. W Irlandii za czasów pogańskich ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta. Niezamożni proponowali bogatym interes, który polegał na tym, że mieli odprawiać modły za dusze zmarłych w zamian za chleb.
W Anglii chodzący od domu do domu żebracy, później przebierańcy, za otrzymane datki wstawiali się za zmarłe dusze u wyższej zwierzchności.
Do dziś australijskie dzieciaki odwiedzają domostwa z zawołaniem: "trick ortreat" (figiel lub poczęstunek), w zależności od rozwoju sytuacji dziękując gospodarzom lub czyniąc im rozmaite psoty.
W drugiej połowie XIX wieku tradycja przywędrowała wraz z irlandzkimi emigrantami do Ameryki i tam święto zmieniło nazwę na Halloween.
A skąd wzięła siętradycja wydrążonej świecącej dyni, stawianej przed domami, by odgonić złe duchy?
A skąd pomysł na przebieranie się?
Celtowie wierzyli, że uwolnione duchy zmarłych krążą w halloweenową noc wokół nas. Czarny kostium miał zmylić ducha, który sądząc, że ma do czynienia ze "swoim", zostawiał przebranego delikwenta w spokoju.
Od rana na gankach domów, zwłaszcza amerykańskich, pojawiają się rozmaite straszydła, kościotrupy, czarne koty, nietoperze, pająki, strachy na wróble, a także - a może przede wszystkim - dynie. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie ten dzień.
Dzieci przebierają się za czarownice, chochliki, potwory, duchy lub wróżki i chodzą od domu do domu mówiąc "Prezent albo psota". To znaczy, że jeśli nie dostaną słodyczy, zrobią jakąś psotę: posmarują mydłem okna, włożą szpilkę do dzwonka u drzwi, wyleją wodę lub posypią na nie mąkę.
Dzieci, a także dorośli idą w Halloween na zabawę, gdzie grają w różne gry. Najbardziej popularne są zawody w wyciągnięcie zębami jabłka pływającego w wannie wypełnionej wodą. To także rodzaj wróżby, gdyż ten, komu powiodło się to bez uszkodzenia jabłka zębami, ma zapewnione szczęście przez cały nadchodzący rok. Następnie obiera się jabłko, a obierki rzuca poprzez ramię, szybko oglądając się za siebie - można bowiem zobaczyć wyobrażenie przyszłego małżonka. Przypomina to nieco nasz rodzimy zwyczaj - andrzejkowy. A późnym wieczorem opowiada się bardzo straszne opowieści o duchach.
Wszystko, co straszy jest w tym dniu dopuszczalne, ale trzeba pamiętać, że jest to nadal zabawa. Podstawowe kolory to pomarańczowy, fiolet, seledyn oraz biały z czarnym, Tych kolorów używa się zarówno do przyozdabiania domów, malowania twarzy czy przygotowania strasznych słodyczy...
Życzymy miłej zabawy!!!!