Copyright 2020 - Custom text here

Ciekawostki logopedyczne:

miesiącem komunikacji alternatywnej.

Napis "Międzynarodowy miesiąc AAC, MÓWIĘ O AAC"

Co to jest AAC?

AAC (Augmentative and AlternativeCommunication) oznacza wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu się osobom niemówiącym lub posługującym się mową w ograniczonym stopniu. Zamiast wypowiadanych słów i zdań mogą one używać znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli), znaków manualnych (gestów) lub znaków przestrzenno-dotykowych (np. przedmiotów). Dzięki temu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia – pokonywać bariery w porozumiewaniu się i stawać się niezależnymi.

Kto może potrzebować AAC?

Użytkownikami wspomagających sposobów porozumiewania się są dzieci, młodzież i dorośli, którzy słyszą, ale nie mogą nauczyć się mowy lub nie mogą jej używać przez całe życie lub tylko w pewnym okresie. Są to m.in. osoby z porażeniem mózgowym, specyficznymi zaburzeniami mowy, upośledzeniem umysłowym, autyzmem, chorobami genetycznymi, ale także osoby po urazach mózgu. W stosunku do małych dzieci z zaburzeniami rozwoju, u których mowa nie rozwija się o czasie używa się komunikacji wspomagającej, aby utorować rozwój języka i mowy, jeśli tylko warunki neurobiologiczne u dziecka na to pozwolą.

napis "Wyzwania dawane Ci przez życie nie mają Cię sparaliżować - one mają pomóc Ci odkryć, kim jesteś.

Witam wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym.

Życzę wielu sukcesów w pracy nad prawidłowym rozwojem mowy. Trzymam kciuki za efekty i wszystkie wywołane głoski  w tym roku szkolnym.

Ewa Zjawińska – logopeda szkolny

Wrzesień

W miesiącu wrześniu w naszej szkole, jak co roku trwają logopedyczne badania przesiewowe. Nasi najmłodsi uczniowie zostają przebadani pod kątem budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego, rozumienia oraz umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi, a także poprawności artykulacyjnej wymawianych dźwięków mowy.