mLegitymacja to uzupełnienie fizycznej (papierowej) legitymacji szkolnej – cyfrowa kopia, wyświetlana w smartfonie. mLegitymacja może być wystawiona chętnemu uczniowi na wniosek jego rodziców. Wniosek składa się do szkoły.

Aby korzystać z mLegitymacji, uczeń musi pobrać na swój telefon bezpłatną aplikację rządową mObywatel.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu – jest ona tylko kopią. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z tradycyjnych dokumentów. Nie tylko podczas kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. mLegitymacja daje prawo do otrzymania dodatkowych, przysługujących uczniom, zniżek. Jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Aby uruchomić mLegitymację należy:

1) Złożyć wniosek do dyrektora szkoły o wydanie mLegitymacji [do pobrania doc] Wnioski prosimy składać w sekretariacie szkoły.

2) Wysłać na adres sekretariatu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  jako załącznik zdjęcie legitymacyjne w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5 MB, podpisane w nazwie pliku imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą.

3) Pobrać Aplikację mObywatel, potwierdzić regulamin. (Link do oficjalnego źródła aplikacji mObywatel:  https://www.gov.pl/web/mobywatel/pobierz-aplikacje1)

Wymagania sprzętowe to urządzenie mobilne wyposażone w system Android (wersja 6.0 lub nowsza) i iOS (wersja 10.3 lub nowsza)

4) Po otrzymaniu ze szkoły kodu aktywacyjnego uruchomić System na urządzeniu.

Instrukcja instalacji mLegitymacji dla uczniów i studentów 1.0

Regulamin usługi mLegitymacja szkolna w Aplikacji mObywatel

Unieważnienie mLegitymacji

mLegitymacja jest unieważniana w trakcie roku szkolnego:

• na wniosek rodziców ucznia (opiekuna prawnego), w szczególności w przypadku utraty mLegitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja szkolna;
  • z urzędu w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji szkolnej bądź przejścia ucznia do innej szkoły (§ 24 ust. 4a rozporządzenia MEN z 26 kwietnia 2018 r.).

Okazanie dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego (weryfikacja wizualna tak jak tradycyjnej legitymacji szkolnej).

Prezentowany dokument posiada takie zabezpieczenia jak:

1. Hologram – kolor hologramu zmienia się przy poruszaniu telefonem
  2. Element dynamiczny – flaga na ekranie telefonu faluje
  3. Data wydania legitymacji
  4. Termin ważności legitymacji – oznaczenie czy legitymacja jest ważna (kolor zielony) czy nieważna (kolor czerwony)
  5. Czas okazania w formacie DD-MM-RRRR oraz czas podany co do sekundy
  6. Powtarzający się wzór tła

Wszystkie powyższe elementy można sprawdzić poprzez weryfikację wizualną, bez konieczności wykonywania dodatkowych akcji w telefonie.

Bezpłatny generator zdjęć do mLegitymacji!

Bezpłatny Generator Zdjęć do mLegitymacji jest nowoczesnym mechanizmem dostępnym online. Kreator umożliwia wykonanie fotografii do mLegitymacji bez konieczności wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić Twój czas, ale i pieniądze, ponieważ przygotowanie zdjęcia nic nie kosztuje. Działanie Bezpłatnego Generatora Zdjęć jest wspomagane przez sztuczną inteligencję, która odpowiada za automatyczne usuwanie tła oraz dobór odpowiedniego rozmiaru i wagi wgranej fotografii.

Warto wspomnieć, że fotografia do mLegitymacji musi spełniać kilka określonych kryteriów. Musisz zwrócić uwagę na:

• oczy osoby widocznej na zdjęciu ‒ powinny one być zwrócone na wprost (podczas wykonywania zdjęcia powinny być zwrócone wprost na obiektyw aparatu),
  • usta osoby pozującej do zdjęcia ‒ powinny być zamknięte,
  • równomierne oświetlenie twarzy,
  • ustawienie głowy ‒ nie można przechylać jej na boki,
  • nakrycia głowy ‒ w momencie przygotowywania zdjęcia należy je zdjąć.

Bezpłatny Generator Zdjęć charakteryzuje się wyjątkowo łatwą obsługą, która nie sprawi nikomu kłopotów. Co zatem trzeba zrobić?

1. Włącz wyszukiwarkę internetową na urządzeniu, z którego korzystasz.
  2. Skorzystaj z linku https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji.
  3. Wciśnij żółty przycisk “Zrób zdjęcie” w celu wykonania fotografii lub załaduj zdjęcie, które już masz na telefonie.
  4. Pobierz plik na smartfona.
  5. Wykorzystaj pobraną fotografię do mLegitymacji.

Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli Ci uzyskać fotografię do mLegitymacji w mniej niż minutę, a do tego nie będziesz musiał odwiedzać studia fotograficznego!

Bezpłatny Kreator fotografii do mLegitymacji można znaleźć na stronie: