Copyright 2022 - Custom text here

Miej nie tylko rozum pełen wiedzy, ale także serce pełne miłości...”

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku zwraca szczególną uwagę na to, aby nie tylko uczyć, ale i wychowywać, wpajać dzieciom i młodzieży dobroć, tolerancję, szacunek dla innych i chęć niesienia pomocy. Dlatego też w 10 listopada 2022 roku Szkolne Koło Caritas we współpracy z Samorządem Uczniowskim oraz Młodzieżową Drużyną Ochotniczej Straży Pożarnej w Młodocinie zorganizowali i przeprowadzili akcję „Pełna miska dla Schroniska”.

W sumie zebraliśmy:

* karma w puszce (duża i mała) 25 szt.

* karma sucha 22 szt.

* makaron, kasza, ryż  18 szt.

* saszetki dla kotów 14 szt.

* karma „batony” 3 szt.

Tego też dnia dzięki uprzejmości pani Katarzyny Kostenckiej zostały one przewiezione do Schroniska Zwierząt, przy ulicy Wincentego Witosa 96 w Radomiu. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym nasi wolontariusze pokazali wielkie serca i udowodnili, że los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny w tym trudnym dla nich zbliżającym się okresie zimowym…

Zwierzęta nie mają głosu i nigdy nie poproszą o pomoc...
Nigdy nie poproszą o ochronę, więc człowiek powinien być ich głosem…

 

Jadwiga Bednarek i Kamila Michałowska

 

Ciepła kawa i herbata dla bezdomnych...

W czwartek (20 października 2022 roku) w naszej szkole odbyła się kolejna akcja Szkolnego Koła Caritas. Okres jesienno - zimowy to bardzo trudny czas dla tych, którzy przebywają na co dzień na ulicy, w pustostanach, opuszczonych altankach działkowych i piwnicach. 

Taka sytuacja wiąże się często z ryzykiem wychłodzenia oraz pogorszenia stanu zdrowia i życia. Aby temu zapobiec włączyliśmy się w zbiórkę na rzecz radomian będących w kryzysie bezdomności. Streetworkerzy Caritas są osobami, które na co dzień pracują z osobami bezdomnymi. Jesienią i zimą starają się namówić ich do zmiany swojego stylu życia i zachęcić do spędzenia nocy w domu dla osób bezdomnych. Przyjście z kubkiem kawy, herbaty lub gorącej czekolady pomaga przełamać bariery nieufności i rozpocząć rozmowę na temat tego, co wydarzyło się w życiu osób żyjących bez dachu nad głową...

Podczas trzech godzin trwania akcji zebraliśmy 111 produktów.

Było to:

- 30 opakowań różnego rodzaju herbat,

- 20 kaw, w tym 5 cappuccino,

- 45 kubków,

- 8 czekolad,

- 8 innych artykułów spożywczych.

Oczywiście uczniowie biorący udział w tym przedsięwzięciu otrzymali pozytywne uwagi i dodatnie punkty z zachowania. Dziękujemy wszystkim za podzielenie się ciepłem z innymi…

Jadwiga Bednarek i Kamila Michałowska

Szkolne Koło Caritas rozpoczęło kolejny rok pracy w naszej szkole. W poniedziałek, 3 października 2022 roku, w godzinach 7.30 – 10.30 uczniowie mogli ofiarować zeszyty, bloki, kredki i inne artykuły szkolne w wyznaczonym miejscu na holu dolnym placówki. Dary zostały policzone i posortowane przez wolontariuszki z klasy 7 i 8b, a następnie odwiezione do siedziby radomskiej Caritas.

W akcji wzięło 24 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku. Za udział w akcji dzieci i młodzież otrzymali punkty z zachowania. Razem udało się zebrać podczas trzygodzinnej zbiórki 140 artykułów szkolnych, wśród których znalazło się:

- zeszyty – 40 szt.

- bloki – 28 szt.

- długopisy i ołówki – 26 szt.

- linijki, ekierki, kątomierze – 15 szt.

- kredki – 7 op.

- bibuła – 6 szt.

- plastelina – 5 op.

- plecaki – 3 szt.

Dziękujemy Wam za empatię, altruizm oraz wrażliwość na ludzką krzywdę. Zachęcamy do zaangażowania się w kolejne nasze przedsięwzięcia!

 

 Jadwiga Bednarek i Kamila Michałowska

W Dniu Świętego Walentego

Każdy uczuciem obdarowuje każdego.

My Wam ślemy – 1000 buziaków,

100 wesołych pluszaków,

10 gwiazdek z nieba i wszystkiego ,

czego Wam tylko potrzeba.

Samorząd Uczniowski PSP w Mniszku

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, nie tylko w kwestii nauki. Prowadzona od października do grudnia akcja charytatywnej zbiórki nakrętek oraz puszek kolejny raz przynosi budujące efekty i motywuje do jeszcze większego zaangażowania.

Pomoc z naszej strony za pośrednictwem Pana Ryszarda Grduka- strażaka OSP Orońsko, dotarła do Krzysia Czupryna -pięcioletniego radomianina, chorego na Epidermolysis Bullosę. Jest to rzadka choroba genetyczna, która powoduje pękanie, defragmentację, tworzenie się pęcherzy i ran na skórze. Sprawia, że niemal każda czynność wiąże się z cierpieniem. Krzyś potrzebuje specjalistycznych opatrunków, bandaży, na ten cel rodzice Krzysia zbierają środki finansowe, m. in. ze sprzedaży nakrętek.

Jest nam bardzo miło, że mogliśmy przyczynić się w jakiejś części do wsparcia tego celu. Krzysiu, życzymy Ci samych bezbolesnych i beztroskich chwil!

Wszystkim uczniom, a także pracownikom szkoły, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie DZIĘKUJEMY-

Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunkami.

   Wiele radości i  mnóstwa wymarzonych prezentów dla dyrekcji Lidii Gomuły, wicedyrektor Beaty Stanik, uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników PSP w Mniszku życzy Samorząd Uczniowski.