Podczas spacerów dostrzegali zmiany, jakie ta cieplejsza pora roku wprowadza w przyrodzie. Pierwszoklasiści podziwiali kwitnące w okolicznych ogródkach przebiśniegi, wielobarwne krokusy i kiełkujące żonkile.

Swoje wrażenia z wiosennych spacerów ukazywali w wersji artystycznej,  wykonując wydzieranki z kolorowego papieru, krepiny i bukiety bibułowych kwiatów.

Podczas zajęć omawiali lekturę H. Ch. Andersena ,,Calineczka”, której bohaterka to maleńka dziewczynka, narodzona z czarodziejskiego nasionka i mieszkająca wewnątrz kwiatu tulipana. Zilustrowane przygody Calineczki ułatwiły szeregowanie wydarzeń z lektury i stały się pomocą w nauce opowiadania treści książki.

Dzieci zainspirowane lekturą zapragnęły założyć własne hodowle. Samodzielnie zasadziły w słoiczkach i doniczkach cebule, czosnek oraz kwiatowe rośliny cebulkowe, m.in. hiacynty. Dbały o swoje rośliny, systematycznie je doglądając i podlewając. Rozwój swojej rośliny przedstawiły na kartach pracy, ilustrując kolejne etapy jej wzrostu. Obecnie mogą kosztować wyhodowanego przez siebie pachnącego i zdrowego szczypiorku.

W dniu 21 marca pierwszoklasiści wraz ze swoimi kolegami z klasy II udali się nad rzekę, by wspólnie pożegnać zimę i powitać wiosnę ludowym zwyczajem topienia Marzanny. Wspólny spacer ukazał kolejne symptomy wczesnej wiosny, a słoneczna pogoda umożliwiła wesołą integrującą zabawę na szkolnym placu zabaw. Pierwszy dzień wiosny uczczono wspólną konsumpcją zamówionej przez rodziców pizzy.

Obserwacje przyrodnicze dotyczące kapryśnej marcowej aury uczniowie ilustrowali w formie małych rysunków symboli pogody, które utworzyły przysłowiowy ,,garniec marcowy”. Stał się on rekwizytem w konkursie piosenki ,,Powitanie wiosny”, podczas którego trzy dziewczynki z klasy I zaśpiewały piosenkę ,,Marzec kucharz”(gratulujemy zajęcia, równorzędnego z innymi młodymi artystami, miejsca Hani Kapturskiej).

Wszyscy przedstawiciele klas młodszych pięknie śpiewająco powitali wiosnę. Teraz już w pełni, zarówno dzieci, jak i dorośli, będą mogli cieszyć się z coraz cieplejszych dni i barwnych uroków wiosny.

Opracowała Agata Seta