Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu odwiedzili uczniów naszej szkoły 13 maja 2022 r. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: młodszej (klasy I- IV oraz oddział przedszkolny) i starszej (klasy V-VIII). Spotkania miały cel profilaktyczny.

Młodsi uczniowie wzięli udział w prelekcji pt. „Bezpieczne zachowania”. Podczas tego spotkania policjanci przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przypomnieli również o tym, że należy nosić odblaski na ubraniach lub tornistrach dla lepszej widoczności, a także o tym, aby osobom nieznajomym, które ofiarują nam podróż samochodem nie ufać i nie korzystać z ich propozycji.

Uczniowie starsi wzięli udział w prelekcji pt. „Odpowiedzialność karna, cyberprzemoc, hejt oraz mowa nienawiści”.  Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie a nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Policjanci dużo mówili również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.

Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantów, a następnie zadawali pytania, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Spotkanie zorganizował zespół ds. bezpieczeństwa