„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

J. Iwaszkiewicz

Język ojczysty to skarbnica naszej kultury i doświadczeń. Dlatego młode pokolenie powinno dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms).  Dnia 28 lutego 2023 roku we wtorek obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Przypada ono 21 lutego. W tym roku dzień ten wypadł jednak w samym środku ferii zimowych, co uniemożliwiło nam uroczyste obchody. Postanowiliśmy wrócić do tego po przerwie zimowej. I tak dla uczczenia święta języka polskiego klasy IV – VIII rozwiązywali różnego rodzaju zadania, ćwiczenia, łamigłówki językowe. Od drugiej przerwy uczniowie mogli zaprezentować różnego rodzaju łamańce językowe a inni próbowali je powtarzać. Spróbujcie i Wy zostać mistrzem wymowy:  Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca. Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły zatem w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Opracowali:

Agnieszka Kalita