28 kwietnia 2023 r. świętowaliśmy w naszej szkole 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Z tej okazji uczniowie klasy piątej przygotowali uroczystą akademię. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili wagę tego dnia dla wszystkich Polaków. Akademia przygotowana przez uczniów była cenną lekcją historii i wspaniałą okazją do pielęgnowania patriotyzmu.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to jedna z okazji, które sprawiają, że możemy poczuć się dumni i wdzięczni za rodaków, którzy w odległych i trudnych historycznie czasach, swoją pracą i zaangażowaniem sprawili, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła potrzeba wolności i niepodległości.

Po akademii odbył się szkolny konkurs piosenki patriotycznej:

I miejsce – Klaudia Kornet, uczennica klasy VII
II miejsce – Maja Sawicka, uczennica klasy VIIIa
II miejsce – klasa Ia
III miejsce – klasa V

Występy naszych uczniów podziwiała także Pani Naczelnik Delegatury IPN w Radomiu, Pani Danuta Pawlik, która przybyła do szkoły w Mniszku, aby osobiście wręczyć nagrody zwycięzcom Powiatowego Konkursu Historycznego pt.: Opowiedz mi o życiu w PRL-u, czyli codzienność minionej epoki, który został objęty honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dzień ten był okazją do pielęgnowania patriotyzmu wśród naszych wychowanków oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.