• PSP Mniszek

  • PSP Mniszek

  • PSP Mniszek

  • PSP Mniszek

Copyright 2024 - Custom text here

Uczniowie, idąc w kierunku Starego Miasta, szukali po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia.

Następnego dnia, po pysznym śniadaniu, udaliśmy się odkrywać kolejne atrakcje Wrocławia.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, której długość wynosi 114 metrów a wysokość 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Za autorów Panoramy Racławickiej uważa się lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy tym projekcie było większe.

Będąc pod wielkim wrażeniem obrazu uczniowie udali się do Ogrodów Japońskich czyli części parku Szczytnickiego znajdującego się w jego południowej części, w pobliżu Pergoli. W jego budowie brali udział specjaliści z Japonii – architekci krajobrazu i ogrodnicy. Ze względu na oryginalność jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerów turystów.

Rejs po Odrze zakończył przedobiednie zwiedzanie miasta. Rozległe koryto Odry we Wrocławiu tworzy dużą sieć kanałów wodnych idealnych do rejsów. Dla uczniów naszej szkoły była to bardzo duża atrakcja, gdyż mogli aktywnie wypocząć i podziwiać panoramę miasta z innej perspektywy.

Ostatnim punktem zwiedzania w tym dniu było Kolejkowo - to zajmująca prawie 1000 metrów kwadratowych makieta kolejowa, która po kilku latach obecności na Dworcu Świebodzkim i przyjęciu dziesiątek tysięcy odwiedzających, przeniosła się do Sky Tower – najwyższego budynku Wrocławia.

Ostatni dzień wycieczki przyniósł jeszcze większe atrakcje – a były nimi zwiedzanie Kopalni Złota, osada górnicza oraz sztolnia ochrowa.

Kopalnia Złota to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce, który działał już od czasów średniowiecznych. Szacuje się że przez 700 lat eksploatowania kopalni wydobyto tu 16 ton czystego złota. W okolicy kopalni znajduje się średniowieczna osada górnicza czyli wyjątkowy park techniki, którego tematyka obraca się wokół maszyn wykorzystywanych m.in. w kopalniach złota (dźwig ręczny, koło deptakowe, kierat), choć spotkać tu można też inne atrakcje (chata kata, ścieżka strachu). Wracając z osady uczniowie mogli zobaczyć w Złotym Stoku Sztolnię Ochrową. Jest to kręty i dość ciasny 130 metrowy tunel zdobiony piękną naturalną pomarańczowo-żółtą ochrą, bogatą w związki żelaza.

Relacje z naszej wycieczki można podziwiać na zdjęciach zamieszczonych poniżej a my…… kiedyś jeszcze z wielka chęcią tam wrócimy!