W ramach programu YOUNGSTER uczniowie poddawani są trzem  testom plasującym. Co więcej, wszyscy uczestnicy otrzymują bezpłatne podręczniki, dostosowane do ich poziomu kompetencji językowej i tempa nauki. Nauka jest prowadzona w formie dodatkowych zajęć poza obowiązującymi godzinami nauki języka angielskiego. Zajęcia te są więc uzupełnieniem i rozszerzeniem programu nauczania  języka w szkole podstawowej. Program przewiduje 90 godzin dodatkowych zajęć w ciągu roku szkolnego dla grupy. W ramach programu uczniowie uczestniczą w cyklicznych pomiarach kompetencji językowych, poczynając od testu plasującego, poprzez testy postępu – śródroczny i końcowy. Ponadto mogą oni wziąć udział w konkursie projektów tematycznych. Istotą tej metodologii jest pozbawienie nauczyciela standardowych metod i form koercji, w tym przede wszystkim eliminacja ocen, prac domowych i kartkówek. Generalnie program opiera się na pobudzaniu motywacji wewnętrznej ucznia, akcentując świadomy, wolny wybór, swoistą szansę edukacyjną, z której uczeń może skorzystać. Program jest skierowany do uczniów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, a zatem dla chętnych, którzy zadeklarują, że będą uczestniczyć w zajęciach.

Z perspektywy minionych lat funkcjonowania programu YOUNGSTER można już twierdzić, że opisane wyżej założenia metodologiczne znalazły zdecydowane potwierdzenie w codziennej praktyce pracy z uczniami i przynosi efekty.

Nauczycielem prowadzącym zajęcia w roku szkolnym 2023/2024  jest pani Ewa Zjawińska.