ROZKŁAD DOWOZÓW W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce – wytyczne MI i GIS

PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA OBJĘTEGO DOWOZEM DO SZKOŁY l PRZEDSZKOLA ORAZ ODWOZEM ZE SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

Dziecko ma prawo do:

1. Zapewnienia mu bezpieczeństwa w czasie wsiadania do autobusu/busa
  2. Zapewnienia mu bezpieczeństwa w czasie jazdy.
  3. Zapewnienia mu bezpieczeństwa w czasie wysiadania z autobusu/busa.

Dziecko ma obowiązek:

1. Bezwzględnie wykonywać wszystkie polecenia:

• kierowcy autobusu,
  • osoby sprawującej opiekę w czasie przewozu,
  • nauczyciela sprawującego opiekę nad dziećmi oczekującymi na odwóz.

2. Przebywać w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela w czasie oczekiwania na odwóz.

3. Wsiadać i wysiadać drzwiami do tego wyznaczonymi tylko w czasie postoju autobusu oraz w sposób nie uciążliwy dla innych uczniów.

4. W czasie jazdy zachowywać się zgodnie z regulaminem jazdy autokarem (nie przemieszczać się po autokarze, nie otwierać samowolnie okien w czasie podróży, nie wyrzucać jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu, nie rzucać  przedmiotami w pasażerów w pojeździe).

5. Pokryć straty spowodowane uszkodzeniem lub zniszczeniem przez niego wyposażenia autobusu (za uszkodzenie lub zanieczyszczenie autobusu mogą być pobierane opłaty uwzględniające koszty obowiązujące w chwili powstania szkody).

Kategorycznie zabrania się dziecku:

1. Oddalania się od grupy bez zgody nauczyciela, opiekuna .
  2. Podchodzenia do autobusu do czasu wyrażenia zgody na wejście lub wyjście przez osobę sprawującą opiekę w czasie dowozu.
  3. Otwierania drzwi autobusu podczas jazdy oraz zajmowania miejsca w pobliżu kierowcy w sposób powodujący ograniczenie pola widzenia lub utrudniający prowadzenie pojazdu.
  4. Zachowywania się w sposób utrudniający pracę kierowcy oraz uciążliwy dla współpodróżnych.
  5. Zanieczyszczania pojazdu, otwierania samowolnie okien i wyrzucania jakichkolwiek przedmiotów przez okna.
  6. Przewożenia przedmiotów:

a) które mogą wyrządzić szkodę innym uczniom,

b) cuchnących, zapalnych, łatwopalnych, wybuchowych, żrących, trujących i innych niebezpiecznych.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ DZIECKA OBJĘTEGO DOWOZEM DO SZKOŁY l PRZEDSZKOLA ORAZ ODWOZEM ZE SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

W przypadku nie przestrzegania powyższego regulaminu dziecko zachowujące się nieodpowiednio i nie reagujące na uwagi nauczyciela, kierowcy i osoby opiekującej się podróżującymi może zostać ukarane:

1. Naganą dyrektora szkoły/przedszkola z jednoczesnym powiadomieniem rodziców,
  2. Innymi karami przewidzianymi w statucie szkoły.
  3. UWAGA KOŃCOWA
  4. Nieznajomość niniejszego regulaminu nie zwalnia od odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie.
  5. Jeżeli w regulaminie jest mowa o autobusie należy przez to rozumieć również bus.
  6. Opiekun po zapoznaniu się z powyższym Regulaminem podpisuje oświadczenie, który stanowi załącznik do Regulaminu.

Załącznik do Regulaminu sprawowania opieki nad dziećmi