Czy wiesz, że dostępność zaczyna się od drugiego człowieka? Że rzeczy dla niektórych oczywiste, dla innych są barierą nie do przejścia?
Kiedy jesteśmy zdrowi i całkiem sprawni rzadko zastanawiamy się, jak wiele drobnych elementów naszego otoczenia może stać się barierą utrudniającą życie seniorom czy osobom z niepełnosprawnościami. Wysoki stopień na chodniku czy brak windy w miejscu zamieszkania jest niedostrzegalny do czasu, gdy choćby na chwilę stracimy pełną sprawność np. złamiemy nogę. W takiej przejściowej sytuacji znajduje się czasem wielu z nas – dla innych bariery są elementem codzienności. Staramy się, by było inaczej.
Celem konkursu oraz warsztatów, w których wzięli uczniowie klas V-VIII było uświadomienie uczniom, jak wiele barier znajduje się w naszym otoczeniu oraz na uwrażliwieniu młodych ludzi na potrzeby osób, znajdujących się w trudnych życiowych okolicznościach.
Akcja miała zwrócić uwagę nie tylko na problemy osób z niepełnosprawnością. W podobnej sytuacji znajdują się często osoby starsze, słabsze fizycznie, po wypadkach, rodzice z dziecięcym wózkiem czy kobiety w ciąży. Biorąc udział w konkursie i warsztatach, uczniowie nie tylko dostrzegli bariery w otoczeniu, ale też zaproponowali konkretne sposoby ich usunięcia.
Konkurs i warsztaty, współfinansowane ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, są elementem Programu Dostępność Plus.