Dzieci od najmłodszych lat spędzają dużo czasu przed ekranami telewizorów, komputerów czy telefonów. Często trudno jest je zachęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Uczniowie oddziałów przedszkolnych  przystąpili do realizacji programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Swojaków". Celem tego programu  było przede wszystkim ukazanie uczniom piękna polskiej przyrody oraz zachęcenie ich do oderwania wzroku od ekranu i zainteresowania się naturą. Szczególnie ważne jest zmotywowanie dzieci do spędzania czasu na zewnątrz budynków. Wszyscy uczniowie otrzymali „Dzienniki Troskliwego Odkrywcy", w których  zbierali naklejki -odznaczenia za wykonanie 12 przygotowanych zadań związanych ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu i obserwacją przyrody. Rezultatem tych działań były  jesienne skarby, przyniesione do klasowego kącika przyrody,  zielniki z zasuszonymi roślinami,  albumy liści drzew liściastych oraz zebrana karma dla ptaków na zimę. Wspólnie z wychowawczyniami dzieci zrealizowały zajęcia :„Jesteśmy Przyjaciółmi Ziemi, Szukamy Skarbów Wokół Nas – o tym, że pomoc ma moc”. W  trakcie prezentacji o zagrożonych gatunkach zwierząt, dzieci poznały zwierzęta, którym grozi wyginięcie: wilk, ryś, żubr, morświn, sowa, jeż. Rozbudziły tym samym swoją ciekawość oraz motywację do poznawania otaczającego świata. Dzieci nauczyły się piosenki „Magiczna Przygoda Swojaków – Szkolne przygody Gangu Swojaków” – ubrane w stroje zwierząt, nagrały swój występ i przesłały go w formie filmu do organizatora konkursu.

Opracpwała Barbara Panek