Fortalicja pierwotnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, z basztami w czterech narożach. Dziś zachowane są pozostałości murów i trzy baszty kryte drewnianymi daszkami, w dolnych kondygnacjach zachowane strzelnice. Pomiędzy rzeką a ruinami pałacu znajduje się piękny ogród. W przeszłości Sobków miał prawa miejskie, a obecnie ma status osady miejskiej. W trakcie wycieczki dzieci uczestniczyły w spotkaniu z rycerzem, pod czujnym okiem profesjonalnego instruktora mogły skorzystać z jazdy konnej oraz przejażdżki bryczką. Niezwykle ciekawy okazał się dla dzieci pokaz ptaków drapieżnych podczas, którego dowiedziały się m.in., że najmądrzejszym ptakiem wcale nie jest sowa, lecz kruk, który dożywa nawet 100 lat. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się warsztaty archeologiczne oraz garncarskie. Sobków to bardzo urokliwe miejsce, w którym dzieci poczuły średniowieczny klimat i do którego chętnie będą wracać.