8 marca 2024 roku uczniowie klasy VIII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Radomiu. Celem wycieczki było zapoznanie z tajnikami funkcjonowania sądu, strukturą organizacyjną sądu, rolą prawa w życiu każdego człowieka oraz poznanie przebiegu procesu sądowego. Na spotkanie przybył sędzia Grzegorz Wysmoliński, który był naszym przewodnikiem po sądzie. Pan Sędzia najpierw zaprosił uczniów do jednej z sal rozpraw, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków. Pan Sędzia pokazał również „bezpieczną salę” oraz „aresztówkę”. W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jak trudną drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią i jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce. Uczniowie włączyli się do rozmowy, zadając pytania, które świadczyły o ich dużym zainteresowaniu omawianą problematyką. Później przeszliśmy do Sali Rozpraw nr XIV. Pan sędzia pokazał togę i łańcuch z wizerunkiem orła, pouczył, jak należy właściwie zachowywać się w czasie rozprawy. Ogromne wrażenie zrobiło na nas uczestniczenie w rozprawie sądowej dotyczącej „zasiedzenia”, którą prowadził pan sędzia Grzegorz Wysmoliński. Zobaczyliśmy pracę sędziego oraz mogliśmy posłuchać, jak przebiegają zeznania świadka w sprawie. Było to ogromne doświadczenie, które na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Wycieczka ta była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń.

Dorota Woźniak, Monika Odzimkowska