W trzeci weekend września świętowaliśmy Akcję Sprzątanie Świata. Jak co roku uczniowie z nauczycielami wyruszyli wokół szkoły, zaopatrzeni w rękawiczki i worki do segregacji śmieci. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.
Poniżej kilka prostych sposobów mających wpływ na ograniczenie plastiku i tworzyw sztucznych:

foliową reklamówkę na zakupy zastąp materiałową torbą,
– zakupione warzywa i owoce zapakuj do siatki wielokrotnego użytku,
– zrezygnuj z używania plastikowych sztućców i słomek,

Postępując w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia wytwarzanych odpadów oraz do poprawy czystości naszego otoczenia.
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

Opracowała Agnieszka Nasiadko