W dniu 16.10.2024 roku odbyła się w szkole ważna uroczystość - pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku.

Pierwszoklasiści przed zgromadzonymi gośćmi, rodzicami oraz społecznością szkolną zaprezentowali repertuar poetycko – muzyczny, przygotowany na ten dzień. Po występach artystycznych nastąpiło ślubowanie pierwszaków wobec zebranych i sztandaru szkoły. Uroczystego pasowania dokonali dyrektor szkoły p. Lidia Gomuła oraz zastępca wójta gminy Wolanów p. Rafał Czubak. W ten sposób 19–oro uczniów klasy pierwszej zostało włączonych do braci uczniowskiej PSP w Mniszku.

Następnie pierwszoklasiści, w asyście rodziców i gości, godnie uczcili poległych żołnierzy. Zapalili znicze i złożyli kwiaty w kąciku patrona szkoły oraz przy płycie pamiątkowej na placu przyszkolnym. Zgodnie z tradycją zasadzili przed budynkiem szkoły krzew ozdobny. Rodzice zakupili roślinę, by wzrastając, symbolizowała rozwój ich pociech w czasie lat nauki szkolnej.

Nowo mianowani uczniowie radośnie przeżywali ten świąteczny dzień. Byli dumni, że stali się pełnoprawnymi uczniami. Cieszyli się również obfitością otrzymanych podarków. Rada Rodziców ufundowała dla dzieci pamiątkowe dyplomy i książeczki. Przedstawiciel gminy Wolanów przekazał uczniom zestawy kolorowanek, kredek i odblasków. Ksiądz proboszcz umilił pierwszakom ten dzień słodyczami. Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej przekazał zestawy gier i łamigłówek oraz puzzli. Bank Spółdzielczy w Wolanowie zachęcił uczniów do systematycznego oszczędzania, poprzez wręczenie książeczek SKO z ufundowaną pierwszą wpłatą.

Słodkie przyjęcie przygotowane przez rodziców zakończyło ten jakże ważny dzień ślubowania pierwszoklasistów.

Wypełniona pozytywnymi wydarzeniami i radosnymi wrażeniami uroczystość z pewnością na długo pozostanie dzieciom w pamięci i chętnie będą wracać do niej myślami.

Wychowawca
Agata Seta