"Żółta Dama" to spektakl, w którym każdy – niezależnie od wieku – znajdzie interesujące go wątki. Twórców spektaklu w reżyserii Karola Urbańskiego połączył wspólny pomysł na ocalenie od zapomnienia dawnej legendy związanej z mazowieckim zamkiem i podanie jej widzowi w nowoczesnej, wizualno-muzycznej, a dzięki temu wyjątkowo atrakcyjnej formie. Otwierająca spektakl rozmowa Dziadka z nastoletnią wnuczką Kasią przeprowadziła nas od czasów współczesnych do XVIII w., w którym to miała miejsce historia, będąca kanwą legendy o Żółtej Damie. Ożywiona wymiana zdań między Kasią a jej Dziadkiem (narratorem), która przeplatała się z rozgrywającą się na scenie opowieścią, była naszym łącznikiem z rzeczywistością XXI w. i umożliwiała nam spojrzenie na (momentami nieco baśniową) fabułę z punktu widzenia dzisiejszego człowieka. W historię wpleciony został motyw muzyczny: Ludwika była utalentowaną harfistką. Ze względu na ten szczególny akcent instrumentalny w fabule, w skład grającego na żywo zespołu muzycznego, oprócz instrumentów smyczkowych, dętych, perkusyjnych i klawiszowych, weszła również harfa. Mieczysław Smyda jako koncertmistrz świetnie poprowadził kameralną orkiestrę, która bardzo sugestywnie oddawała zmienne nastroje panujące na scenie. Jak na spektakl muzyczny przystało, nie brakowało (krótkich) piosenek w wykonaniu głównych bohaterów – solo lub z towarzyszeniem chóru. Prosta scenografia w formie projekcji multimedialnych, oddająca mury lub wnętrza zamku, przypominała wyraziste ilustracje rodem z książek dla dzieci, co nadawało scenerii bajkowy wymiar. Zwieńczeniem spektaklu była przeprowadzona lekcja teatralna, dzięki której mogliśmy wiele się nauczyć na temat warsztatu pracy aktora oraz poznać ludzi, którzy pracują przy tworzeniu spektakli. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i juz czekają na następny.