17 kwietnia br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku odbyły się warsztaty edukacyjne pod hasłem „W przyjaźni z pszczołami” w ramach realizowanego projektu „Ekologia – wszystko w naszych rękach”.  Wspomniane działanie tworzy spójną całość z poprzednim tj. zakładaniem kwietnej łąki. Warsztaty edukacyjne o pszczołach, wzbogacające wiedzę dzieci oraz młodzieży w zakresie przyrody, ekologii oraz zdrowego odżywiania miały na celu kształtowanie proekologicznej postawy, zwiększanie ich wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody oraz uzmysławianie jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami.

Zajęcia przeprowadził Bartłomiej Kołacz, lokalny pszczelarz, który z ogromną pasją opowiadał o tym, jak istotnym elementem ekosystemu jest pszczelarstwo. Uczniowie zdobyli ogrom nowej wiedzy i umiejętności z dziedziny pszczelarstwa i życia pszczół, mogli też z bliska obserwować ich zachowanie. W części teoretycznej, przeplatanej licznymi ciekawostkami i pokazami praktycznymi, dzieci dowiedziały się między innymi: kto zamieszkuje ul (i jakie funkcje pełnią w ulu poszczególne pszczoły), poznały budowę ula, oglądały przedmioty niezbędne w pracy pszczelarza, dowiedziały się jak powstaje miód i jak wygląda jego droga do słoiczka.

Wyjątkową, smakowitą atrakcją była degustacja miodu.

Opracowała: Paulina Maciejewska