Dnia 16 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadził ratownik oraz panie pielęgniarki z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.

Uczniowie podczas prelekcji dowiedzieli się między innymi z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami możemy mieć do czynienia w życiu codziennym, pod jakie numery telefonu należy zadzwonić, aby sprowadzić pomoc, jak samodzielnie wykonać resuscytację czy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach ćwicząc na manekinach. Uczniowie poznali także specyfikę pracy ratownika medycznego i pielęgniarki.

Gromadzoną wiedzę będą mogły wykorzystać w przyszłości przychodząc z pomocą koledze lub najbliższym z rodziny.

Pamiętajmy, że w sytuacji zagrożenia, o ludzkim zdrowiu i życiu decydują minuty, a nawet sekundy. Dlatego też tak ważnym jest kształtowanie wrażliwości społecznej wśród dzieci i młodzieży, bo jak wiadomo: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Opracowała: Martyna Minda