AKTUALNOŚCI
Odbyły się rozmowy o pracy zawodowej swoich rodziców, krewnych. Uczniowie zdobywali wiedzę z różnych źródeł i tworzyli plakaty o wybranych wielkich Polakach. W efekcie powstała gazetka tematyczna wzbogacona zdobytymi dla klasy zdjęciami z autografem m.in. sportowców: Pawła Fajdka -mistrza olimpijskiego w rzucie młotem oraz mistrzyni w tenisie ziemnym Anny Żurek. Poprzez zadania i zabawy pt. "Nasze zainteresowania" skupili się na dostrzeganiu i ocenianiu także swoich własnych uzdolnień. Efektem była wystawka wprawek literackich i prac plastycznych uczniów dotyczących własnej zawodowej przyszłości. Zainspirowanie sukcesami sportowców zaowocowało udziałem w rywalizacjach sportowych klas 0-3 na boisku wielofunkcyjnym "Orlik" podczas Dnia Sportu oraz sukcesem w postaci II miejsca drużynowo w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej chłopców "Tymbark 2024''. Do zdrowego stylu życia wdrażano uczniów przez cały rok szkolny. Uczniowie korzystali z zajęć świetlicowych, dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, m.in. matematycznego koła zainteresowań oraz zajęć tanecznych "Frajda”. Odbywały się wycieczki autokarowe, np. do Przysuchy-wspólne zabawy na pływalni pod okiem ratowników (poznali specyfikę ich pracy). Wielu trzecioklasistów wykazuje zainteresowania artystyczne, marzy o zostaniu piosenkarzem, malarzem czy aktorem. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom dzieci, organizowane były różnorakie spotkania z kulturą i sztuką. Uczniowie mieli okazję oglądać w szkole wiele przedstawień teatralnych w wykonaniu kolegów z innych klas, ale także aktorów w ramach gościnnych występów, np. "Siedem dni dookoła bajek”. Zorganizowane były wycieczki autokarowe do kina "Helios" na film "O psie, który jeździł koleją", na spektakl teatralny "Baśnie Andersena''. Uczniowie mieli okazję poznać warsztat pracy aktora, różne rodzaje prezentacji scenicznych artystów Teatru z Poznania. Sami także spróbowali swoich sił na scenie, m.in. występując dla społeczności szkolnej i lokalnej podczas Festynu Rodzinnego. Zawód aktorski bazuje na scenariuszu, czyli słowie pisanym. Mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pisarką Elizą Mikulską, uczestniczyć w warsztatach z empatii. Uczniowie mogli poznać specyfikę pracy pisarza w ramach preorientacji zawodowej, porozmawiać z pisarką, zdobyć autograf. Efektem podjętych prób dziecięcej twórczości pisarskiej jest I miejsce Oliwii Smagowskiej w Szkolnym Konkursie Literackim "Oda do Ziemi”. Uczniowie zdobywali wiadomości także o pracy bibliotekarza – szkolnego, gminnego. Włączyli się w akcję biblioteczną "Dzień postaci z bajek", wzięli udział w konkursie na przebranie za ulubionego bajkowego bohatera. Efektem przemyśleń o zawodzie biblitekarza w przyszłości jest nagrodzona I miejscem praca Leny Adamczyk w Gminnym Konkursie Plastycznym "Biblioteka przyszłości”.
Na terenie szkoły trzecioklasiści mogli zetknąć się z różnorodnymi prezentacjami muzycznymi. Uczestniczyli w występie Orkiestry Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia podczas widowiska słowno - muzycznego "Walczącym dzięki za…” w Dniu Patrona szkoły. (skorzystali też z okazji i porozmawiali na temat niezwykłej różnorodności instrumentów, ich prezentacji z muzykami, którzy mieli szatnię tuż obok sali lekcyjnej trzecioklasistów). Podziwiali występ artysty p. Kołsuta, który zaprezentował "Koncert muzyki filmowej z różnych stron świata” i bawili się do granych przez niego utworów. Odbyło się spotkanie z ciekawym człowiekiem w ramach preorientacji zawodowej - p. Pawłem Mosiołkiem - artystą, piosenkarzem, muzykiem. Efektem była prelekcja, wywiad, wspólne zdjęcia i autografy oraz udział w "Koncercie wiosennym" dla społeczności szkolnej i lokalnej. Trzecioklasiści sami popróbowali swoich sił na scenie wokalnej. Wystąpili m.in. w: Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek, w Powiatowym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych w języku angielskim "Let’ssingChristmasCarols and Songs", podczas Ogólnopolskiego Integracyjnego Konkursu Piosenki "Śpiewajmy razem” w Radomiu i na Festynie Rodzinnym.
Kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem w ramach preorientacji zawodowej, prelekcja, wywiad, wspólne zdjęcia i autografy odbyło się z p. Robertem Szewczykiem - byłym policjantem, muzykiem, obecnie aktorem. Uczniowie z ust znakomitych gości (gdyż i syn p. Szewczyka okazał się młodym aktorem) mogli usłyszeć relacje z warsztatu aktorskiego, muzycznego, ciekawostki z planu aktorskiego do filmu ,,Gliniarze”, ale też relacje z akcji policyjnych. Mieliśmy kilka wizyt funkcjonariuszy Policji w naszej szkole – odbyły się: projekcja filmu "Bezpieczne zachowania", pogadanka na temat bezpieczeństwa w sieci, krótki wywiad z policjantami w ramach preorientacji zawodowej oraz spotkanie z przedstawicielami WORD w Radomiu, konkursy o bezpieczeństwie, akcje służb, pokaz tresury psa policyjnego w czasie Festynu Rodzinnego. Niezwykłe było też spotkanie on-line z policjantką z USA, podczas jej służby – znaną uczniom jako sportowiec, p. Anną Żurek. Dzieci miały okazję poznać umundurowanie amerykańskiego policjanta, odbyć krótką rozmowę na skypie w języku angielskim. Efektem dużego zainteresowania pracą policji oraz poszerzenia wiedzy o bezpieczeństwie był udział drużyny w Powiatowym Konkursie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla klas I-III oraz indywidualny sukces trzecioklasistki Hanny Kapturskiej w Teście BRD i główna nagroda w postaci roweru. Niezwykłe były też pokazy mody odblaskowej w Dniu Bezpieczeństwa w szkole.
Bardzo ważnym aspektem życia poruszanym z uczniami jest zdrowie. Odbyła się wizyta w gabinecie lekarza stomatologa w Wolanowie. W szkole mieliśmy wizytę Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – zaprezentowano film "Pierwsza pomoc", prelekcję na temat specyfiki pracy ratownika medycznego, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz właściwych zachowań w nagłych wypadkach – uczniowie brali udział w ćwiczeniach praktycznych z użyciem fantomów. Odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną P. Małgorzatą Żak, pogadanka na temat realizowanego w szkole programu edukacji antytytoniowej - "Nie pal przy mnie, proszę'' w ramach ochrony i promocji zdrowia publicznego oraz profilaktyki chorób zakaźnych. Zdrowie to także zdrowe odżywianie. Rozmowy o zdrowej diecie, pracy kucharza, pomocy dzieci podczas przygotowywania domowych posiłków zaowocowały praktycznymi działaniami. Trzecioklasiści założyli klasową hodowlę koperku, który został wykorzystany podczas przygotowywania kanapek pełnych zdrowia.
Uczniowie mieli okazję poznać elementy pracy pszczelarza w ramach preorientacji zawodowej podczas spotkania z p. Bartłomiejem Kołaczem. Wszyscy mogli skosztować pysznego miodu, obejrzeć strój pszczelarza, zapoznać się z życiem pszczół, budową ula. Poznali tajniki pracy pszczelarza oraz relację na temat znaczenia owadów w życiu człowieka i w przyrodzie.
Ekologia to kolejny obszar działań z uczniami. Już na początku roku szkolnego trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez ekologów. Brali udział w akcjach społeczno - ekologicznych - wyjaśniali pojęcia związane z pracą ekologa, czynnie brali udział w szkolnej akcji "Sprzątania świata"- efektem było uporządkowanie terenu wokół boiska wielofunkcyjnego ,,Orlik". Podczas realizacji projektu "Ekologia-wszystko w naszych rękach'' dbali o ubiór dostosowany do tematyki dnia, np. brązowy na Dzień Ekologa, błękitny strój uczniów na znak ekologicznej dbałości o wodę na Ziemi, wykonywali prace konkursowe o tematyce ekologicznej. Aktywnie i licznie uczestniczyli w zbiórce plastikowych nakrętek czy w akcji zbiórki zużytych baterii, brali udział w nagraniu filmu o zachowaniach ekologicznych. Ważnym aspektem było ukazanie uczniom możliwości wykorzystania w życiu nowoczesnych technologii. W codziennej praktyce szkolnej uczniowie pracowali na tablicy multimedialnej, sięgali na zajęciach po multibooki, informacje internetowe, rozwiązywali zadania dydaktyczne wymagające stosowania elementów kodowania. W ramach realizacji projektu "EkoEksperymentarium wykorzystywali gry interaktywne. Mieli okazję pracować z robotami na zajęciach informatyki, co pozwoliło poznać elementy pracy informatyka, programisty. Realizując projekt "Laboratoria przyszłości” mieli możliwość uczestniczyć w procesie drukowania przestrzennych elementów oraz zapoznać się ze specyfiką pracy operatora drukarki 3D, uczyli się, w jaki sposób pracuje się z okularami wirtualnej rzeczywistości. Uczniowie mogli się przenieść do wirtualnego świata zwierząt i jakby na wyciągnięcie ręki zobaczyć żyrafę czy słonia. Było to dla dzieci niezwykłe przeżycie. Z dużym zainteresowaniem i radością przenosiły się do wirtualnej rzeczywistości. Wkrótce ich doznania miały zetknąć się z rzeczywistym poznaniem zwierząt, gdyż powyższe lekcje poprzedzały wycieczkę trzecioklasistów do Warszawy i poznawanie zwierząt poprzez spacer po ZOO. Okazało się, że mogły w ogrodzie zoologicznym obserwować karmienie oglądanych przez okulary zwierząt.
Pracę kolejarza trzecioklasiści poznawali wielotorowo: na zajęciach podczas omawiania lektury "O psie, który jeździł koleją”,oglądając w kinie film pod tym samym tytułem oraz podczas zwiedzania Muzeum Kolejnictwa w czasie wycieczki do Warszawy, gdzie zapoznali się z historią kolei, poznali starodawne, ale i najnowocześniejsze modele lokomotyw, pociągów, specyfikę pracy ludzi związanych z koleją. Okazjonalnie udało się też zobaczyć dorożkarza na Starym Mieście w Warszawie.
Warto więc podkreślić, że wprowadzona innowacja "Kim będę?” spełniła swe zadanie –rozbudziła zainteresowania zawodowe, ukazała specyfikę, piękno i wartość różnych zawodów. Efektem stało się podniesienie wyników w nauce, poszerzenie zakresu informacji o społeczeństwie, rozbudzenie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym poprzez przybliżenie zawodów i czynności z nimi związanych. Trzecioklasiści nauczyli się dostrzegać efekty i trud pracy innych.
Niezwykle ważny był fakt, że dzieci nauczyły się uświadamiać sobie swoje mocne i słabe strony, aby w przyszłości móc wykonywać zawód, który będzie ich pasją, z wykonywania którego będą mogli czerpać satysfakcję i przyjemność.
Wychowawca klasy III: Agata Seta