Barabanienie w Iłży to jedyny obrzęd w regionie, który został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. O tym zwyczaju opowiadali muzycy i regionaliści, którzy 30 września br. odwiedzili szkołę w Mniszku i przeprowadzili warsztaty z uczniami klas IV - VI. Dzieci podczas spotkania nie tylko usłyszały odgłos bębna, a dokładniej kilkudziesięciu bębnów, ale przede wszystkim spróbowały swoich sił w barabanieniu, co dostarczyło  im mnóstwo radości. Dowiedziały się też, że zwyczaj barabanienia praktykowany jest rokrocznie od XVII wieku, co jest zjawiskiem rzadkim nawet na skalę europejską.

Zajęcia odbywały się w ramach realizowanego przez Powiatowy Instytut Kultury projektu “Iłżeckie barabanienie – dziedzictwo Powiatu Radomskiego”.

Dziękujemy za przybycie i wspaniale spędzony wspólnie czas!